Fördjupa dig i ai och automation i verksamheten och hur det hänger ihop med verksamhetens arbetssätt.
Vilka är Sveriges största teknikkonsulter 2026? AFRY och Sweco är tydliga marknadsledare, men därefter blir en enkel topplista snabbt missvisande. Vissa källor redovisar ett svenskt affärsområde, andra ett juridiskt bolag och några en hel nordisk koncern.
Den här marknadskartan bygger på bokslut för 2025, kompletterade med svenska årsredovisningar för 2024 där senare uppgifter ännu saknas. Den visar både storlek och struktur: vilka bolag som är jämförbara, vilka som har gått samman och vilka som egentligen säljer en bredare projektleverans än traditionell teknikkonsulting.
Kort svar: AFRY hade 14,8 miljarder kronor i försäljning hänförlig till Sverige 2025. Swecos svenska affärsområde omsatte 9,4 miljarder och WSP Sverige AB redovisade 5,6 miljarder. Combitech följde med 5,0 miljarder. Rangordningen efter dessa fyra behöver därefter läsas med stor försiktighet eftersom rapportnivå, geografi och räkenskapsår varierar.
Uppgifterna kontrollerades den 6 september 2026. Beloppen är avrundade. Tabellen är en marknadskarta och ska inte läsas som en revisionsmässigt enhetlig ranking.
Så jämförs teknikkonsulter på ett rättvisande sätt
Tre frågor måste besvaras för varje siffra:
- Vilken geografi avses? Intäkter från kunder i Sverige är inte alltid samma sak som ett svenskt affärsområde.
- Vilken juridisk nivå avses? Ett aktiebolag kan vara en del av en betydligt större svensk eller internationell koncern.
- Vilket resultatmått används? EBITA, justerad EBITA, EBIT och resultat efter finansnetto beskriver olika nivåer av lönsamheten.
AFRY illustrerar problemet tydligt. Årsrapporten anger 14 841 MSEK i försäljning till externa kunder hänförlig till Sverige. Den redovisade EBITA-marginalen på 6,0 procent gäller däremot hela koncernen. Att placera båda talen i samma rad är användbart som orientering, men det är inte en svensk segmentmarginal.
Marknadskarta över stora teknikkonsulter i Sverige
| Bolag | Jämförelsenivå | Omsättning | Resultatmått | År |
|---|---|---|---|---|
| AFRY | Försäljning till externa kunder i Sverige | 14 841 MSEK | EBITA 6,0 % för koncernen | 2025 |
| Sweco Sverige | Svenskt affärsområde | 9 358 MSEK | EBITA 10,1 % | 2025 |
| WSP Sverige AB | Svenskt juridiskt bolag | 5 602 MSEK | Resultatmått bör läsas i bolagets årsredovisning | 2025 |
| Combitech | Bolagets redovisade verksamhet | 4 977 MSEK | Rörelsemarginal 9,6 % | 2025 |
| Rejlers Sverige | Svenskt affärsområde | 2 922 MSEK | EBITA 8,5 % | 2025 |
| Knightec Group | Koncern i Sverige, Norge och Brasilien | 2 408 MSEK | Justerad EBITA 8,0 % | 2025 |
| Ramboll Sweden AB | Svenskt juridiskt bolag | 2 410 MSEK | Rörelseresultat −55 MSEK | 2024 |
| Norconsult Sverige | Svenskt affärsområde | 1 727 MSEK | EBITA 6,2 % | 2025 |
| Prevas | Nordisk koncern | 1 627 MSEK | EBIT-marginal 6,5 % | 2025 |
| Etteplan Sweden AB | Svenskt juridiskt bolag | 941 MSEK | Rörelsemarginal cirka 5,4 % | 2025 |
Källorna är AFRYs årsrapport, Swecos årsrapport, Combitechs årsöversikt, Rejlers årsrapport, Ratos uppgifter om Knightec Group, Norconsult Sveriges bokslutskommentar och Prevas bokslutskommuniké. Uppgifterna för WSP, Ramboll och Etteplan kommer från Bolagsverket-baserade svenska företagsregister: WSP Sverige, Ramboll Sweden och Etteplan Sweden.
Fyra bolag formar toppen av marknaden
AFRY är störst mätt som försäljning hänförlig till Sverige. Bolagets svenska intäkter var 14 841 MSEK 2025, samtidigt som koncernens nettoomsättning minskade 5,2 procent till 25 758 MSEK. Omorganisation och kapacitetsanpassning präglade året.
Swecos svenska affärsområde redovisade 9 358 MSEK, 6 754 heltidsanställda och en EBITA-marginal på 10,1 procent. Det är den mest direkt jämförbara svenska segmentrapporteringen i toppen och visar en hög marginal i förhållande till flera konkurrenter.
WSP Sverige AB:s senaste registrerade omsättning är 5 602 MSEK för 2025, högre än de 5 251 MSEK som fanns i det ursprungliga underlaget. Combitech redovisade samtidigt 4 977 MSEK, 16 procents omsättningstillväxt och 9,6 procents rörelsemarginal. Försvar, cybersäkerhet och digital teknik gav Combitech en annan efterfrågebild än konsultbolag med stor exponering mot bostäder och kommersiella fastigheter.
Mellanskiktet visar varför definitionen styr placeringen
Rejlers Sverige nådde 2 922 MSEK och 8,5 procents EBITA-marginal. Efterfrågan var särskilt stark inom energi, elnät, försvar samt vatten och avlopp. Det placerar Rejlers bland de större tydligt redovisade svenska konsultverksamheterna.
Knightec Group redovisade 2 408 MSEK och 8,0 procents justerad EBITA-marginal. Siffran gäller dock verksamhet i Sverige, Norge och Brasilien. Gruppen kan därför inte placeras rakt av mot ett ensamt svenskt juridiskt bolag. Ratos aktuella portföljsida anger ett ägande på 90 procent, inte 85 procent som i det ursprungliga underlaget.
Norconsult Sverige redovisade 1 727 MSEK och en EBITA-marginal på 6,2 procent för 2025. Den tidigare siffran 1 939 MSEK har inte stöd i Norconsults publicerade helårskommentar och har därför korrigerats. Förvärvet av Sigma Civil bidrog till tillväxten, samtidigt som Norconsult uppgav åtta procents organisk tillväxt inklusive kalendereffekt.
Prevas redovisade 1 627 MSEK, men siffran gäller hela den nordiska koncernen. Den beskriver därför Prevas storlek som grupp snarare än den svenska verksamheten isolerat.
Fem vanliga fel i listor över teknikkonsulter
Semcon och Knightec får inte dubbelräknas
Semcon och Knightec gick samman under 2024 och arbetar nu under Knightec Group. De ska inte förekomma som två oberoende koncerner i en aktuell marknadskarta. Knightec Group beskriver samgåendet och det gemensamma erbjudandet.
KeyPlants är en hybrid, inte en ren timkonsult
Påståendet att KeyPlants inte är ett teknikkonsultbolag blir för kategoriskt. Företaget erbjuder projektering och teknisk specialistkompetens, men levererar också prefabricerade modulanläggningar och nyckelfärdiga projekt till life science-industrin. Hela omsättningen kan därför inte jämföras med en traditionell konsultaffär utan en tydlig markering. KeyPlants beskriver sitt erbjudande som design, engineering, byggnation och modulära lösningar.
PE Teknik & Arkitektur ingår i Sweco
Sweco lade ett rekommenderat kontantbud på Projektengagemang 2025 och verksamheten integrerades därefter i Sweco Sverige. Swecos rapport för första kvartalet 2026 beskriver en effektiv integration av Projektengagemang. PE ska alltså inte räknas som en fristående oberoende koncern i 2026 års karta. Läs Swecos information om PE.
Hifabs rörelse och börsskal måste skiljas åt
HifabGruppens rörelsedrivande verksamhet såldes till en fond förvaltad av Vaaka Partners. Affären slutfördes den 11 augusti 2026 för 258 MSEK. Det tidigare noterade moderbolaget bytte samtidigt namn till Space Nord Invest AB och behöll huvudsakligen likvida medel. Det är därför fel att beskriva transaktionen som ett vanligt uppköp av hela det noterade bolaget. Se Hifabs besked om den slutförda affären.
Sigma är en företagsgrupp och Sigma Civil är sålt
Sigma består av flera separata verksamheter inom bland annat industri, teknik, mjukvara och produktutveckling. En enda rad med namnet Sigma behöver därför ange exakt vilken enhet som avses. Den samhällsbyggnadsinriktade verksamheten Sigma Civil såldes till Norconsult med planerat tillträde under första kvartalet 2025. Se Norconsults förvärvsbesked och Danirs beskrivning av företagsgruppen.
Granitor visar var branschgränsen blir otydlig
Granitor redovisade 7,2 miljarder kronor i omsättning och 449 MSEK i rörelseresultat 2025. En sådan siffra skulle placera bolaget högt i en enkel omsättningslista. Koncernen arbetar samtidigt med elinstallation, automation, service, industri och projektutveckling. Omsättningen innehåller därmed betydligt mer än sålda konsulttimmar.
Granitor hör hemma i en karta över samhällsbyggandets värdekedja, men bör få en egen kategori som teknik- och entreprenadkoncern. Granitors årsbesked bekräftar omsättning och rörelseresultat.
Ägarformen påverkar styrning och affärshorisont
Marknaden rymmer flera tydliga ägarmodeller:
- Börsnoterade svenska koncerner: AFRY, Sweco, Rejlers och Prevas rapporterar kvartalsvis och styrs tydligt mot tillväxt, marginal och kapitalanvändning.
- Stiftelseägda bolag: Tyréns, Ramboll och COWI kan återinvestera vinster med en längre ägarhorisont.
- Utländska koncerner med svensk verksamhet: WSP, Norconsult, Alten och Etteplan kombinerar lokal leverans med internationell kompetens och koncernstyrning.
- Industriellt ägda eller riskkapitalägda grupper: Combitech ägs av Saab och Knightec Group kontrolleras av Ratos.
Ägarformen avgör inte kvaliteten i leveransen, men den påverkar förvärvstakt, investeringsutrymme, rapportering och ibland hur snabbt större beslut kan fattas.
Marknadsläget: tillväxt finns, men den är ojämnt fördelad
Innovationsföretagens branschrapport visar att svenska arkitekt-, teknik-, industri- och techkonsultföretag tillsammans omsatte 141,5 miljarder kronor under 2024. Det var en ökning med 4,1 procent. Branschen sysselsatte 84 600 personer, medan vinstmarginalen var 3,9 procent och rörelsemarginalen 7,0 procent. Läs Innovationsföretagens branschrapport 2025.
Utvecklingen mellan bolagen visar var efterfrågan finns. Energi, elnät, vatten, försvar och transportinfrastruktur har varit starkare än bostäder och delar av den kommersiella fastighetsmarknaden. Combitechs tillväxt och Rejlers utveckling stödjer den bilden, medan AFRYs totala omsättning minskade under 2025.
Förvärven förändrar samtidigt kartan snabbt. Sweco genomförde tretton förvärv under 2025 med omkring 1 500 experter och cirka 2,1 miljarder kronor i årlig omsättning. I juni 2026 avtalade Sweco dessutom om att köpa Sitowise Sverige med cirka 250 experter och 296 MSEK i omsättning. Affären var vid offentliggörandet villkorad av konkurrensgodkännande och ska därför inte räknas in retroaktivt i 2025 års siffror.
Vad betyder marknadskartan för beställare och partners?
Omsättning är ett första orienteringsmått. För ett verkligt köp- eller partnerskapsbeslut behövs fler frågor:
- Har bolaget rätt lokal kapacitet och namngivna nyckelpersoner?
- Är erfarenheten relevant för just energi, industri, transport eller byggnad?
- Kan konsulten bära projekteringsrisk och samordna flera discipliner?
- Hur ser personalomsättning, beläggning och tillgång till specialister ut?
- Är bolaget fristående, nyligen förvärvat eller mitt i en integration?
Det är också viktigt att kartlägga relationen till entreprenörerna. Teknikkonsulten säljer ofta analys, projektering och specialisttid. Entreprenören köper eller samordnar samma kompetens för att genomföra projektet. Läs därför marknadskartan tillsammans med vår genomgång av Sveriges största byggbolag 2026 och guiden till stora infrastrukturprojekt i Sverige 2026–2030.
Vanliga frågor om svenska teknikkonsulter
Vilket är Sveriges största teknikkonsultbolag 2026?
AFRY är störst mätt som rapporterad försäljning till externa kunder i Sverige för 2025, med 14 841 MSEK. Swecos svenska affärsområde följer med 9 358 MSEK.
Är Sweco mer lönsamt än AFRY?
Sweco Sverige rapporterade 10,1 procents EBITA-marginal 2025. AFRYs redovisade EBITA-marginal på 6,0 procent gäller hela koncernen. Siffrorna pekar på högre rapporterad marginal hos Swecos svenska affärsområde, men nivåerna är inte helt identiska.
Ska Semcon finnas kvar i en aktuell topplista?
Nej, inte som en separat koncern. Semcon och Knightec gick samman och verksamheten ingår nu i Knightec Group.
Är KeyPlants ett teknikkonsultbolag?
KeyPlants har omfattande teknisk projektering, men levererar också byggnation och fysiska modulanläggningar. Bolaget bör beskrivas som en integrerad teknik- och projektleverantör och särredovisas i en ren konsultjämförelse.
Varför skiljer sig omsättningen mellan olika topplistor?
Listorna kan blanda svenska affärsområden, juridiska bolag, internationella koncerner och olika räkenskapsår. Förvärv och namnbyten gör dessutom äldre listor snabbt inaktuella.

PERSPEKTIV & IDÉER
PERSPEKTIV & IDÉER